De woontorens Atlas & House of Groningen in het Groningse stadsdeel Paddepoel werden begin 2021 opgeleverd. Van Walraven was verantwoordelijk voor het leveren van de materialen voor de W-installatie. Dit kwam voor het grootste gedeelte al prefab gemonteerd aan op de bouw, wat installateur Aalbers Installatietechniek een hoop tijdwinst opleverde.
Van Walraven is een technische groothandel die een zeer breed assortiment aan installatiematerialen levert aan installatiebedrijven. Dit gebeurt vanuit twaalf vestigingen in Nederland die elk hun eigen voorraden en transport beheren. Daarnaast is er een prefab afdeling die producten voorgemonteerd aanlevert naar wens van de klant. Dit gebeurde ook bij het project Atlas & House of Groningen.
“De prefab afdeling was al anderhalf jaar voordat het project startte met Aalbers Installatietechniek in gesprek, om te kijken welke slimme oplossingen wij konden bieden”, vertelt accountmanager Paul Klomp. Hij ziet een groeiende vraag naar prefab artikelen, waarbij projecten vooraf vaak uitgewerkt worden in 3D tekenmodellen. Aalbers werkte het ontwerp uit in een BIM-model, waarna de medewerkers van Van Walraven aan de slag konden. Tot in de kleinste details werd afgestemd hoe de producten aangeleverd zouden worden. Klomp: “We hebben de riolering prefab aangeleverd voor de tunnelbouw. Daarop hebben we de waterleidingen vooraf gemonteerd. De inbouwreservoirs voor de toiletten hebben we op hoogte gesteld met de waterleidingen er al aan. Ook de luchtleidingen voor de ventilatie hebben we op maat gemaakt. Dit scheelde erg veel montagetijd op de bouw.”
Naast prefab onderdelen leverde Van Walraven ook producten die volledig in het werk werden gemonteerd. Een voorbeeld hiervan is de vloerverwarming. De warmtewisselaars voor de stadsverwarming werden dan wel weer prefab aangeleverd, vertelt Klomp. “Daarvoor hebben we stalen frames gebouwd met daarin al het leidingwerk. Zo kon er direct van de ene naar de andere verdieping doorgekoppeld worden. Het is prettig als we in een vroeg stadium samen kunnen werken met de installateur en adviseurs, omdat dan de mooiste ideeën ontstaan. Uiteindelijk kun je dan efficiënter tot een nog mooier eindresultaat komen, zoals hier bij Atlas & House of Groningen is geb eurd.”
Van Walraven heeft een zeer fijne samenwerking met Aalbers Installatietechniek. Klomp is uiterst enthousiast: “We hebben mooie projecten mogen beleveren uit ons ruime assortiment. De communicatielijnen zijn kort en er is altijd een fijn contact tussen Van Walraven en Aalbers. Ik kan niets bedenken wat niet goed is gegaan. En mocht er iets fout zijn gegaan, dan was dat in een mum van tijd opgelost. Nu zijn we opnieuw met een aantal projecten voor Aalbers bezig en ook hier gaat het weer om prefab werk.”