Eind november neemt het St. Jans Gasthuis (SJG) in Weert haar intrek in een nieuw, modern en toekomstbestendig ziekenhuisgebouw. De nieuwbouw is zo ontworpen, dat het voldoet aan de meest actuele duurzaamheidseisen. Bovendien kan uitstekend ingespeeld worden op krimp en groei. Onder andere de stekerbare medische boxen van Isolectra leveren hier een belangrijke bijdrage aan.
Het nieuwe ziekenhuis is ontworpen door Wiegerinck Architecten en is met 20.000 m2 een stuk compacter en overzichtelijker dan de oudbouw van 35.000 m2. Dit is mede mogelijk doordat ruimtes efficiënter benut en werkprocessen zo slim mogelijk uitgevoerd worden. De nieuwbouw wordt compleet gerealiseerd door BAM Bouw en Techniek en bestaat uit vijf lagen. Op de begane grond komen de spoedeisende hulp, huisartsenpost, intensive care, medische beeldvorming, apotheek en het priklaboratorium, terwijl op de eerste etage de poliklinieken komen. Op de tweede verdieping komen een vrouw-moeder-kindcentrum en de dagbehandeling, terwijl de derde en vierde etage worden ingericht als verpleegafdeling. Op de vijfde verdieping komen alle technische installaties.
Het gros van de elektrotechnische installaties in het St. Jans Gasthuis wordt stekerbaar uitgevoerd. Van de standaard krachtinstallaties tot en met de verlichting en medische installaties, vertelt Peter Hollander, Uitvoerder bij BAM Bouw & Techniek. “Een bewuste keuze, omdat hiermee veel efficiëntie én snelheid behaald kan worden. Het complete ziekenhuis moet namelijk binnen één jaar tijd geïnstalleerd worden. Door te kiezen voor stekerbaar, kunnen we tot 40% sneller installeren. Hierbij halen we een tempo van zo’n vier kamers per dag.”
Het St. Jans Gasthuis is één van de eerste ziekenhuizen waarvoor Isolectra de stekerbare medische installatie volledig in eigen beheer heeft geleverd, vertelt innovatiemanager Bran Jalink van Isolectra. “Bij medische installaties heb je te maken met een aantal verplichte maatregelen. Een mooi voorbeeld zijn de aarding en potentiaalvereffening, die verschillen in spanning moet neutraliseren. Een belangrijk aandachtspunt vanuit het oogpunt van patiënt- en stroomveiligheid. Wij hebben speciale MediBoxen ontwikkeld waarop alle voedingen van de G0- en G1-ruimten eenvoudig en veilig aangesloten kunnen worden. Een koperen draagrail zorgt hierbij voor de gewenste potentiaalvereffening.” Hollander: “De MediBoxen worden boven de systeemplafonds van de patiënten- en behandelkamers geïnstalleerd, op uitgekiende posities boven de bedden en behandelingsposities. Vanaf hier stekeren we eenvoudig door naar de bedwandpanelen, installaties en aarding.”
“In de voorbereidende fase hebben wij actief met BAM Bouw en Techniek meegedacht over het stekerbare concept voor de medische installaties”, vertelt Jalink. “Bovendien hebben wij alle standaardruimtes voor de aannemer tot in detail uitgewerkt en uitgetekend. Vervolgens hebben wij de stekerbare MediBoxen volledig geprefabriceerd, uitgebreid getest en een demonstratie en toolboxmeeting op locatie verzorgd.” Al deze inspanningen hebben geleid tot een uniek en universeel stekerbaar concept voor medische installaties, die Isolectra ook kan inzetten in andere ziekenhuisprojecten. “De eerste projecten hiervoor zijn inmiddels in voorbereiding.”
In totaal heeft Isolectra 219 stekerbare MediBoxen geleverd voor het St. Jans Gasthuis. “Alle uitgangen van de boxen zijn duidelijk gelabeld en genummerd. Hierdoor kunnen de boxen snel en efficiënt geïnstalleerd worden, zonder dat specifieke medisch/technische kennis vereist is. Bovendien kan de onderhoudsmonteur straks in één oogopslag zien welke aansluiting bij welke functie hoort.” De stekerbare medische installatie voor het St. Jans Gasthuis is toegepast in alle kamers met een G0- en G1-classificering, vertelt Jalink. “Inmiddels hebben wij ook oplossingen beschikbaar voor G2-ruimten, waardoor we nog meer ziekenhuisruimtes stekerbaar kunnen uitvoeren. Uniek is bovendien dat wij als enige in de markt werken met twee 2,5 mm2 snoeren voor medische vereffening in plaats van de gebruikelijke 6 mm2 snoeren.”
Rond de bouwvak moet dit project worden opgeleverd. Zodra de nieuwbouw is voltooid, starten de voorbereidingen voor uitbreiding van het ziekenhuis aan de achterzijde (Boerhaavestraat). Hier komt ruimte voor het operatiecentrum, een aantal poliklinieken, de kantooromgeving en het restaurant. Fase 2 moet in 2030 gereed zijn.
Neem dan rechtstreeks contact op met Isolectra BV.