Platform over installatietechniek, klimaatbeheersing en elektriciteit
Circulariteit viert hoogtij bij bouw Doorlaatpost 90

Circulariteit viert hoogtij bij bouw Doorlaatpost 90

De duurzaamheidsambitie van Schiphol is om in 2030 een luchthaven zonder restafval en in 2050 zelfs volledig circulair te zijn. Dat vraagt om een andere manier van ontwerpen en bouwen. Doorlaatpost 90 laat zien dat Schiphol hier volop mee bezig is. Tussen augustus 2023 en augustus 2024 is een nieuwe en grotendeels circulaire doorlaatpost gerealiseerd, waarbij gebruik is gemaakt van materialen die over zijn na de sloop van drie kantoorpanden en drie vrachtgebouwen op de luchthaven. “Van de staalconstructie tot de ramen, deuren, keukens, ledverlichting, gevelbeplating en het sanitair: alles komt van de gesloopte panden”, vertelt Uitvoeringsmanager Ronald Mulder van BAM Bouw en Techniek. “En ook voor de materialen die nieuw zijn toegevoegd, is ruim aandacht besteed aan duurzaamheid en circulariteit.” De installaties van Attema sluiten hier uitstekend bij aan.

Doorlaatposten zie je op verschillende plekken langs het start- en landingsterrein. In deze langwerpige gebouwen checken securitymedewerkers alle medewerkers en voertuigen die het landingsterrein op willen. Doorlaatpost 90 aan de Postduifweg bestaat hiertoe uit een security lodge en een overkapping die, op basis van de Building Circularity Index (BCI) score, voor 68 procent circulair ontworpen en gebouwd zijn. 

Foto 1 1
Om een technisch en visueel nette installatie te garanderen, wordt waar mogelijk gewerkt met de componenten van Attema.

Nette installatie

Als integraal projectaannemer was BAM Bouw en Techniek verantwoordelijk voor zowel de bouwkundige werkzaamheden als de gebouwgebonden installaties. “Om een technisch en visueel nette installatie te garanderen, werken wij waar mogelijk met de componenten van Attema”, vertelt Mulder. “Dit verwachten we ook van onze bouwpartners. Attema denkt mee in oplossingen en beschikt over ruime voorraden, waardoor we een hoge bouwsnelheid én installatiekwaliteit kunnen garanderen. Voor Doorlaatpost 90 hebben wij de AK-1 en AK-2 kabeldozen en hollewanddozen verwerkt. De hollewanddozen zijn zowel brandwerend als halogeenvrij en kunnen eenvoudig en snel geïnstalleerd worden.”
Plug-and-play

“In de kabeldozen voor Doorlaatpost 90 waren de chassisdelen (inbouwconnectoren) voor stekerbaar installeren reeds voorgemonteerd”, vertelt Jaap de Jong, Accountmanager bij Attema. “Hierdoor konden bijvoorbeeld de verlichting, stopcontacten en schakelaars plug-and-play worden aangesloten, wat de bouwsnelheid flink ten goede kwam. Door stekerbaar te installeren, wordt bovendien een grote flexibiliteit geborgd. Zo kunnen wijzigingen relatief eenvoudig worden doorgevoerd. Ook kunnen de stekerbare kabeldozen aan het eind van de gebouwlevensduur duurzaam gerecycled worden, waarmee we perfect aansluiten bij de duurzaamheidsambitie van Schiphol.”

Nieuwe bestemming

De materialen die niet hergebruikt konden worden in de doorlaatpost, hebben elders een nieuwe bestemming gekregen. Als voorbeeld noemt Mulder de fietsenstalling, kozijnen en kabelgoten. “Leuk om te weten is bovendien dat het asfalt dat straks op Rotterdam The Hague Airport wordt gebruikt, is gemaakt van de dakbedekkingen van de gesloopte Schiphol-panden.”     

Heeft u vragen over dit artikel, project of product?

Neem dan rechtstreeks contact op met Attema B.V..

Attema Contact opnemen

Stel je vraag over dit artikel, project of product?

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Attema Telefoonnummer +31 (0)183 650650 E-mailadres info@attema.nl Website attema.com

"*" geeft vereiste velden aan

Stuur ons een bericht

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten